Humallahden Venekerho (HVK) osallistuu keväällä ja kesällä 2026 pilottiin, jossa tarjotaan veneiden katsastuspalvelua myös seuraan kuulumattomille veneilijöille. Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n (SPV) organisoiman pilotin tavoitteena on edistää veneilyturvallisuutta ja tehdä veneseurojen asiantuntemusta ja toimintaa tutuksi veneilijöille, jotka eivät vielä kuulu veneseuraan.
Turvallisuustarkistuksessa käydään läpi veneen turvallisuuteen ja varusteisiin liittyviä asioita asiantuntevasti ja käytännönläheisesti keskustellen.
Kaikki veneseuraan kuulumattomat veneilijät ovat tervetulleita veneen turvallisuustarkistukseen Humallahden Venekerhon avoimien ovien päivänä 9.5.2026 klo 11.00–14.00.
“Olemme seurana ylpeitä siitä, että olemme mukana kokeilemassa uutta ja kehittämässä veneilyturvallisuutta. Koemme tärkeäksi, että voimme jakaa asiantuntemustamme alueen veneilijöille. Samalla tämä on meille luonteva tapa kutsua ihmiset tutustumaan seuramme toimintaan”, sanoo HVK:n kommodori Mikko Niini.
Suomessa veneiden katsastus on vakiintunut osa veneseurojen tarjoamaa palvelua ja kuuluu vain veneseuraan kuuluville veneilijöille. Nyt käynnissäolevassa pilotissa kokeillaan uutta tapaa tarjota turvallisuuteen liittyvää asiantuntija-apua myös seuraan kuulumattomille veneilijöille.
”Veneseuroissa on valtava määrä osaamista, kokemusta ja vastuullista tekemistä, jota haluamme tällä pilotilla tuoda entistä paremmin myös sellaisten veneilijöiden ulottuville, jotka eivät vielä kuulu seuraan. Samalla haluamme tehdä näkyväksi sen, mitä veneseurat ovat: upeita yhteisöjä, joihin jokainen veneilijä on tervetullut tutustumaan ja liittymään mukaan”, kertoo SPV:n Seurapalvelut ja matkaveneilyn johtaja Tuomas Finne.

