HVK:n rekisteriin merkityt veneet, joilla on laituripaikka kotisatamassa, tulee katsastaa viimeistään kaksi viikkoa vesillelaskun jälkeen. Myös ne veneet, jotka haluavat käyttää kerhon lippua ja/tai viiriä, tulee olla katsastettuja. Katsastuspäällikkö Jarno Hartonen muistuttaa, että veneet on katsastettava viimeistään kesäkuun loppuun menessä.
Tänä vuonna toivotaan erityisesti, että katsastuksissa nähdään paljon lapsia ja nuoria oppimassa veneilyn perusteita ja turvallisuuskäytäntöjä. Samalla innostetaan tulevia veneilijöitä matkaveneilyyn sekä vastuulliseen vesillä liikkumiseen.
Katsastusiltoja ovat touko-kesäkuun torstait klo 18-20. Poikkeus on juhannusviikko, jolloin katsastus on tiistaina 16.6. klo 18–20.
Jarno Hartonen
HVK veneilyturvallisuustoimikunta
