
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Venepäällikkökurssi (PERUTTU!)
8.3. klo 10:00 - 9.3. klo 17:00

Mistä on kyse?
Tutkinnon suorittamisella osoitetaan kansainvälisen huviveneen kuljettajan pätevyyskirjan saamiseksi tarvittavien vaatimusten täyttäminen.
Kurssi on tarkoitettu kokeneille veneilijöille, joilla on vähintään kaksi vuotta tai enemmänkin veneilykokemusta sekä haluavat kasvattaa veneilytaitojaan. Osallistujalla tulee olla aiempaa veneilykokemusta useammalta vuodelta sekä kokemusta venepäällikkönä. Venepäällikkökurssin esitietovaatimuksena on Veneilijäkurssi (tai vaihtoehtoisesti suoritettu Navigaatioliiton Saaristolaivurin tutkinto).
Kurssiin sisältyvät seuraavat osiot:
Navigointikurssi II (Vuorovedet ja Välimeri)
Venepäällikkö ja venetekniikan täydennyskurssi sekä
Käytännön veneilytaitokurssi ja päällikkönä toimiminen
Tutkinnon suorittaneella on tiedot, taidot ja kyky sekä oikea turvallisuusasenne
toimia vastuullisena ja matkamoottori- ja/tai -purjeveneen päällikkönä
navigoida avomerellä ja muilla vesialueilla haastavissa olosuhteissa
veneillä turvallisesti sisä- ja rannikkovesillä, Itämerellä, Välimerellä ja vuorovesialueilla
huoltaa ja korjata sekä ylläpitää veneen merikelpoisuutta
Lisäksi
Venepäällikkökurssi antaa valmiudet hankkia kansainvälisen huviveneenkuljettajakirjan (pätevyyden), jota tarvitset kaikissa Välimeren maissa ja mikäli haluat vuokrata veneen.
Kurssin sisältö:
Kurssin aiheet: ulkomaan veneily, turvallisuus, sää, vuoroveden korkeus, vuorovesivirrat, sijainnin määrittely, reittisuunnittelu, päällikön vastuu – hyvä päällikkö, veneen käsittelyyn vaikuttavat voimat ja niiden huomioiminen, valmistautuminen matkalle, lähdöt, toiminta matkalla, navigointi matkalla, päällikkö ja rantautumiset, päällikkö ja tulli- ja rajaviranomaiset, asuminen veneessä, veneen huolto, hätätilanteet, veneen varustelusta, rekisteröinti ja katsastus.
Tarvittaessa päällikkötutkinnon käytännön osuus suoritetaan erikseen sovittavana ajankohtana. Tästä ajankohdasta ilmoitetaan kurssilaisille erikseen.
Ota mukaan kurssille tarvittavat välineet: tietokone ja verkkoyhteys sekä harppi, astelevy, kompassi, viivoitin sekä pehmeä lyijykynä ja kumi. Lisäksi laskimesta voi olla hyötyä.
Ennen kurssia osallistujien on tutustuttava toimitettavaan koulutusaineistoon etukäteen. Kurssikoe järjestetään 9.3.2025.
Päävastuullinen kouluttaja: Jori Kosonen (HVK)
Lisätietoja: Jori Kosonen, jori@turvallistaveneilya.fi
Ruokailu: Koko päivän kurssilla sovitaan normaalisti aamupäivän aikana yhdessä, miten lounasruokailu järjestetään. Oletusarvoisesti keräämällä kolehti ja tekemällä yhteistilaus – varaa käteistä mukaan. Halutessaan voi toki vaihtoehtoisesti ottaa mukaan omat eväät.
Kurssimaksu: Kurssin hinta on 335 € sisältäen materiaalit, vaihtoehtoisesti henkilö voi itse hankkia materiaalit SPV:n verkkokaupasta Venepäällikkökurssin oppimispaketti – SPV.fi. Tällöin kurssin hinta on 235 €. Kouluttaja antaa ohjeet maksun suorittamisesta ilmoittautuneille.
Ilmoittautuminen: jori@turvallistaveneilya.fi
Tiedot
- Alkaa:
- 8.3. klo 10:00
- Loppuu:
- 9.3. klo 17:00
- Tapahtumaluokka:
- koulutukset
- Kotisivu:
- https://pave.fi/tapahtumat-3/venepaallikkokurssi-lahikoulutus-295e/
Tapahtumapaikka
- Humallahden Venekerho, Rajasaarenpenger 6, Helsinki, Suomi